image_pdfimage_print

Dnia 9 lipca 2018 roku o godz. 14.57 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku magazynowo – produkcyjnego (stolarni) przy ul. Supraślskiej w Wasilkowie. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG Nr 1 i 2 KM PSP w Białymstoku oraz najbliższe jednostki OSP.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej okazało się, że pożarem objęte było około 60 m2 poddasza stolarni wraz ze znajdującym się tam wyposażeniem. Ogień przedostał się już na konstrukcję dachu i groził rozprzestrzenieniem się na całą powierzchnię poddasza. Do działań wprowadzono pierwsze roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wraz z liniami gaśniczymi i kamerami termowizyjnymi w celu lokalizacji źródła ognia. Wobec bardzo trudnych warunków pożarowych wprowadzano dodatkowo coraz to większe ilości ratowników i stosowano sukcesywne ich podmiany, w celu zachowania bezpieczeństwa i ciągłości podawania środka gaśniczego. Działania prowadzono od wewnątrz obiektu i zewnątrz, przy wykorzystaniu podnośnika w celu odkrywania elementów pokrycia dachowego i lokalizowania ukrytych zarzewi ognia. Łącznie podano 5 prądów wody, w tym jeden z działka zamontowanego w podnośniku SHD-23. Dzięki podjętym działaniom gaśniczym, bardzo szybko udało się zlokalizować pożar i nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się. Następnie w ramach zabezpieczania pogorzeliska dokonano sukcesywnej rozbiórki elementów konstrukcji wewnętrznej na poddaszu, w obrębie stropu oraz pokrycia dachowego, a także usunięto z poddasza składowane tam wyposażenie. Do monitorowania pogorzeliska używano kamery termowizyjnej
W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających ponad 3 godziny brało udział 12 zastępów z PSP i OSP (łącznie 39 strażaków) w tym Grupa Operacyjna KM PSP w Białymstoku.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: str. Adam Żukowski, KM PSP w Białymstoku