image_pdfimage_print

30 czerwca 2018 roku w miejscowości Kuźnica doszło do tragicznego w skutkach pożaru domu jednorodzinnego. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ulicy Nowodzielskiej o godzinie 3.27. Natychmiast na miejsce zdarzenia wyruszyły 2 zastępy ratowniczo – gaśnicze z miejscowej jednostki OSP KSRG Kuźnica oraz 2 zastępy ratowniczo – gaśnicze i podnośnik z JRG Sokółka.

W chwili przybycia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia paliło się poddasze murowanego budynku mieszkalnego  –  w szczytach widoczne były płomienie wydobywające się spod pokrycia dachu. Od właściciela znajdującego się na zewnątrz uzyskano informację, że w środku na użytkowanym poddaszu  może znajdować się osoba poszkodowana.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przystąpieniu do działań gaśniczych – wprowadzono rotę w aparatach ochrony układu oddechowego z prądem wody do wnętrza obiektu oraz podano jeden prąd wody w natarciu z zewnątrz na palący się budynek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JRG oraz częściowym stłumieniu ognia na płonącej klatce schodowej i korytarzu poddasza przystąpiono do przeszukania części użytkowej na piętrze. W trakcie działań odnaleziono osobę poszkodowaną, którą ewakuowano na zewnątrz obiektu i przystąpiono do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ambulansu ZRM poszkodowany został przekazany ratownikom medycznym, którzy kontynuowali udzielanie pomocy medycznej. Jednocześnie po sprawieniu podnośnika SHD przystąpiono do wykonywania otworów w poszyciu dachu i podano jeden prąd wody w natarciu na nieużytkowaną cześć poddasza. Dalsze działania polegały na częściowej rozbiórce więźby dachowej i pokrycia dachu z drabin przystawnych oraz dogaszaniu tlących się elementów konstrukcji obiektu. Po trwającej około 1,5 godziny resuscytacji krążeniowo – oddechowej obecny na miejscu zdarzenia lekarz ZRM stwierdził zgon mężczyzny w wieku około 36 lat. Miejsce zdarzenia przekazano do dalszych działań organom dochodzeniowo – śledczym.

W działaniach udział brało 9 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej z JRG Sokółka, OSP Kuźnica, Stara Kamionka, Saczkowce, Starowlany – łącznie 31 strażaków, a także Pogotowie Ratunkowe, Policja, Pogotowie Energetyczne oraz zakład pogrzebowy.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, Wójt Kuźnicy oraz Prokurator.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz

Zdjęcia: bryg. Dariusz Łukaszewicz