image_pdfimage_print

W dniu 28 czerwca 2018 r. około godz. 10.00 w Boćkach w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej doszło do pożaru w jednym z pomieszczeń Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Boćkach. Pożar zostaje szybko zauważony, informacja o zdarzeniu trafia do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Pożarnym. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostają odpowiednie siły i środki. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnej pożarem objęte było jedno pomieszczenie na parterze cerkwi oraz poddasze i więźba dachowa nad tym pomieszczeniem. W wyniku pożaru silnemu zadymieniu uległa pozostała część cerki. Strażacy musieli jednocześnie prowadzić działania gaśnicze wewnątrz budynku, przeszukać budynek i ewakuować wszystkie osoby znajdujące się w budynku oraz prowadzić działania gaśnicze z zewnątrz budynku przy użyciu drabiny mechanicznej.

Takie oto założenia taktyczne musieli zrealizować strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Boćki w trakcie ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Bielsku Podlaskim. Część praktyczna poprzedzona została częścią teoretyczną, w trakcie której uczestnikom szkolenia przypomniane zostały zagadnienia związane z taktyką ratowniczo – gaśniczą, ratownictwem technicznym i medycznym oraz bezpieczeństwem prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. W ćwiczeniach brali udział strażacy z jednostek OSP z Bociek, Andryjanek, Dubna i Wygonowa. W trakcie ćwiczeń wykorzystano również samochód specjalny – drabinę mechaniczną z JRG w Bielsku Podlaskim.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie przygotowania członków Ochotniczych Straży Pożarnych prowadzenia działań gaśniczych, działań ratowniczych podczas zdarzeń z ratownictwa technicznego i medycznego oraz prowadzenia łączności radiowej.