image_pdfimage_print

18 czerwca 2018 roku o godzinie 07:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęła informacja o wypadku samochodowym, do którego doszło w pobliżu miejscowości Kosiły gm. Rajgród.
Z treści zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy zjechał z drogi do pobliskiego kanału z wodą i przewrócił się na bok. Jeden z mężczyzn podróżujących samochodem miał znajdować się na zewnątrz pojazdu bez oznak życia, natomiast drugi nieprzytomny mężczyzna znajdował się w jego wnętrzu.
Do zdarzenia zadysponowano niezwłocznie 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, w tym specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego oraz 2 zastępy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Rajgrodzie i Woźnejwsi. Dodatkowo Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej zadysponowało do wypadku specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego w sile 1 zastępu z łodzią ratowniczą z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.
Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej potwierdzono fakt, że samochód osobowy Audi A4 leży w kanale na lewym boku częściowo zanurzony w wodzie, a jeden z mężczyzn leży nieprzytomny obok pojazdu. Dodatkowo ustalono, że we wraku samochodu uwięzionych jest jeszcze 3 mężczyzn, z których 2 dawało oznaki życia. Po uzyskaniu tych informacji do zdarzenia zadysponowano dodatkowo grupę operacyjną z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.
Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, postawieniu samochodu na koła, wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych i ewakuacji poszkodowanych na noszach do zespołów ratownictwa medycznego znajdujących się na drodze. Po uzyskaniu informacji, że do zdarzenia wystartował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażacy wyznaczyli dla niego lądowisko w terenie przygodnym i przejęli zgodnie z obowiązującymi procedurami. Przez cały czas trwania akcji ratowniczej strażacy wspomagali służby medyczne w zakresie opieki nad poszkodowanymi i ich transporcie do zespołów wyjazdowych.
Pomimo wysiłku służb ratowniczych 2 mężczyzn nie udało się uratować ze względu na obrażenia, natomiast 2 pozostałych przetransportowano do placówek medycznych. Akcja ratownicza trwała prawie 4 godziny.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie