image_pdfimage_print

9 czerwca 2018 roku o godzinie 17.59 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach miejscowości Sojczyn Borowy gm. Grajewo. Informacja wpłynęła do grajewskich strażaków w postaci formatki z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku oraz od pracownika lasów państwowych. Był to pierwszy pożar w Leśnictwie Podlasek w tym roku, ale czwarty na przestrzeni kilku tygodni na terenie Nadleśnictwie Rajgród.
Do zdarzenia zadysponowano łącznie 13 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej, w tym 3 z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i 1 z Kolna oraz 9 zastępów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Białaszewie, Ciemnoszyjach, Grajewie (2 zastępy), Klimaszewnicy, Rudzie, Szczuczynie, Wąsoszu i Wierzbowie. W chwili przyjazdu na miejsce kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pali się 3 hektary młodnika sosnowego w wieku około 15 lat oraz około 1 hektara poszycia w lesie od IV klasy wieku do starodrzewia włącznie.
Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych, podawaniu środków gaśniczych w natarciu na ognisko pożaru i w obronie sąsiedniego kompleksu leśnego, dowożeniu wody z pobliskiej sieci hydrantowej oraz współpracy z pracownikami lasów państwowych w zakresie wykonywania wycinki drzew, aby umożliwić strażakom dotarcie do pojedynczych ognisk w miejscach trudno dostępnych. Po ugaszeniu pożaru pogorzelisko zostało oborane pługiem leśnym.
Dzięki wysiłkowi 47 strażaków wspomaganych przez 14 pracowników Nadleśnictwa Rajgród uratowano ponad 100 hektarów lasu o wartości kilku milionów złotych. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała 9 godzin.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie