image_pdfimage_print

3 czerwca 2018 r. o godz. 20:01 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymało zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów komunalnych w miejscowości Studzianki. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów, pożarem objęte było 20% składowiska zmieszanych śmieci o wymiarach około 140 x 50 x 15m.
Działania pierwszych zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w obronie pobliskiego budynku oraz jednego prądu wody w natarciu na czoło pożaru. Równocześnie zadysponowano kolejne zastępy celem zwiększenia intensywności podawania środka gaśniczego na ognisko pożaru oraz do zwiększenia możliwości zaopatrzenia wodnego. Zasilanie wodne w początkowej fazie akcji realizowano na bazie zbiornika podziemnego na terenie sortowni, ponadto dowożono wodę z sieci hydrantowej z miejscowości Wasilków. W kulminacyjnym momencie działań zostało podanych 7 prądów wody: dwa z działek przenośnych, jeden prąd wody z działka przewoźnego z GCBA, dwa z działek zamontowanych w koszach podnośnika i drabiny oraz dwa prądy wody z linii W-52. Pracownicy sortowni sukcesywnie wywozili tlące się odpady przy użyciu ciężkiego sprzętu, natomiast strażacy przelewali je prądami wody. Utworzono punkt czerpania wody na zalewie w Wasilkowie oraz drugi punkt na rzece Supraśl.
Wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas poprzednich pożarów na terenie zakładu, rozpoczęto działania zmierzające do zasypania palącej się części hałdy. W porozumieniu z kierownictwem zakładu poczyniono starania w celu pozyskania piachu. Na miejsce zdarzenia zaczęto zwozić piach z wykorzystaniem 4 samochodów ciężarowych. Kierownik zakładu pozyskał dodatkowo koparkę gąsienicową, która rozpoczęła usuwanie najwyższej części hałdy, tak by na jej górę mógł być dowożony piach przy pomocy koparko-ładowarki „Fadroma”. Równolegle do tych działań podawano trzy prądy wody. W dniu 04.06.2018 około godziny 12:50 rozpoczęło się zasypywanie hałdy. W trakcie działań, miejsce pożaru monitorowano przy użyciu kamery termowizyjnej. Ze względu na długi czas działań, a także na konieczność pracy w aparatach ochrony układu oddechowego, następowały sukcesywne zamiany strażaków na stanowiskach. Akcja dogaszania zakończona została 5 czerwca 2018 r. o godzinie 10:57.
W trakcie prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w dniach 03 do 05 czerwca 2018 r., cały czas prowadzona była akcja informacyjna, przez rzecznika prasowego KM PSP w Białymstoku, dla licznych przedstawicieli mass mediów. Polegała ona na udzielaniu wywiadów oraz wystąpieniach na żywo w serwisach informacyjnych.
Łącznie w kilkudniowych działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyło 60 zastępów straży pożarnych.
Opracował: mł. bryg. Tomasz Birycki, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Birycki, KM PSP w Białymstoku