image_pdfimage_print

Pożar uprawy leśnej i poszycia w lesie sosnowym w Leśnictwie Przejma koło Woźnejwsi gm. Rajgród gasili w ubiegłą sobotę, 12 maja 2018 roku strażacy z Grajewa oraz druhowie z terenu powiatów grajewskiego i augustowskiego.
Pierwsze zgłoszenie o pożarze lasu wpłynęło do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie o godzinie 15.23 z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w postaci formatki. Do zdarzenia w pierwszym rzucie zadysponowano łącznie 7 zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Grajewie, a także Ochotniczych Straży Pożarnych z Rajgrodu, Mieczy, Woźnejwsi, Rydzewa i Grajewa. Z uwagi na rozmiary, charakter zdarzenia i warunki pogodowe podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce samochodu operacyjnego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie z zastępcą komendanta powiatowego oraz za pośrednictwem stanowiska kierowania podlaskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Topiłówki, Dręstwa i Sztabina. Na miejscu pojawili się również pracownicy Nadleśnictwa Rajgród i firma zewnętrzna ze specjalistycznym sprzętem (ciągnikiem i pługiem) w celu oborania pogorzeliska.
W wyniku przeprowadzonego rozpoznania oraz współpracy kierującego działaniem ratowniczym z pracownikami Nadleśnictwa Rajgród ustalono, że pożar objął swym zasięgiem około 2 hektarów uprawy sosnowej 6-letniej i poszycia w lesie sosnowym 20-letnim. Dzięki determinacji i wysiłkowi strażaków uratowano pobliski kompleks leśny o powierzchni ponad 25 hektarów i szacunkowej wartości 1.800 000 zł.
Akcję ratowniczo-gaśniczą przez 6 godzin i 27 minut prowadziło 49 strażaków oraz 7 pracowników lasów państwowych.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie