image_pdfimage_print

12 maja 2018 roku około godz. 9.37 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Brzozowo – Kolonia, gm. Dąbrowa Białostocka.
Do zdarzenia w I rzucie zadysponowano 5 zastępów gaśniczych z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej i jednostek OSP z terenu gminy Dąbrowa Białostocka oraz 2 cysterny wodne z JRG Sokółka oraz OSP Lipsk (powiat augustowski). Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z Państwowej Straży Pożarnej stwierdzono, że pali się całkowicie murowana obora oraz dwie przyległe wiaty, w których składowane były bele słomy. Pożar rozprzestrzeniał się na znajdujący się w kompleksie budynków murowany obiekt stodoły.
W trakcie rozpoznania ustalono, że wewnątrz palącej się obory znajdowało się około 50 szt. bydła, które zostało ewakuowane przez właściciela na zewnątrz przez przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Zagrożony był sąsiedni budynek obory, w którym znajdowało się 20 szt. bydła. Na miejscu zdarzenia nie było osób rannych, chociaż w trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia do służb ratowniczych dotarła informacja, że poszkodowany został właściciel gospodarstwa rolnego. Do zdarzenia zadysponowano dodatkowo 3 zastępy gaśnicze z JRG Sokółka, OSP Sidra oraz samochód rozpoznawczo – ratowniczy SLRR z KP PSP Sokółka.
Działania pierwszego zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 2 prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek stodoły oraz 1 prądu gaśniczego wody w obronie zagrożonego pobliskiego budynku obory. Zaopatrzenie wodne stanowił hydrant naziemny zlokalizowany przy posesji gospodarstwa rolnego. Po przyjeździe kolejnych zastępów wprowadzono dodatkowo 7 prądów wody w natarciu na palące się obiekty. Ze względu na duże zapotrzebowanie w środek gaśniczy – do organizacji zaopatrzenia wodnego wykorzystano 2 cysterny wodne. Prowadzono dogaszanie z częściowa rozbiórką elementów konstrukcji obiektu, podczas wywożenia i dogaszania słomy użyto ciągnika rolniczego z ładowaczem czołowym. W wyniku pożaru spaleniu uległ kompleks obiektów o powierzchni ok. 900 m2.
W działaniach udział brało 11 zastępów straży (JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, KP PSP Sokółka, OSP KSRG Reszkowce, Olsza, Sidra, Lipsk , OSP Kamienna Stara, Jaczno) – łącznie 43 strażaków oraz Policja, Pogotowie Ratunkowe i Pogotowie Energetyczne.

Opracował: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.
Zdjęcia: st. kpt. Paweł Chudecki, KP PSP Sokółka.