image_pdfimage_print

10 maja 2018 r. o godz. 16:35 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymało zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Łyski.

W chwili przybycia na miejsce zdarzenia strażacy zastali palący się całkowicie samochód osobowy Fiat Panda na lewym pasie S8 w kierunku Białegostoku przed nim w odległości ok. 15 m samochód dostawczy Iveco Daily. Następnie za palącym się Fiatem na prawym pasie drogi Peugeot Partner, Fiat Scudo i Seat Alhambra w kilku metrowych odległościach od siebie. Około 20 m od nich paląca się naczepa samochodu ciężarowego. Kierujący ciężarowym Volvo przed przybyciem straży pożarnej odczepił naczepę i odjechał ciągnikiem siodłowym na odległość ok 10 m. Przed nim w odległości kilku metrów Nissan Micra również biorący udział w zdarzeniu. Droga w kierunku Białegostoku zablokowana całkowicie, w stronę Warszawy zablokowany lewy pas (ustawiona karetka). Kierująca Fiatem Pandą ewakuowana przez uczestników zdarzenia i osoby postronne przed przybyciem służb ratowniczych. Uczestnicy ruchu drogowego podjęli nieskuteczną próbę ugaszenia rozwijającego się pożaru. Działania pierwszych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody z szybkiego natarcia na palący się samochód osobowy. Po dojeździe kolejnych zastępów od strony Białegostoku podano dwa prądy w natarciu na palącą się naczepę. Równocześnie przybywały kolejne ambulanse. W trakcie prowadzonych działań do ratowników medycznych zgłaszały się kolejne osoby poszkodowane – w późniejszym czasie zabrane do szpitala. Zabezpieczono samochody osobowe. Po zlokalizowaniu obu pożarów przystąpiono do dogaszania pojazdów z jednoczesnym sprawdzaniem zarzewi kamerą termowizyjną.

Na miejsce przybyła grupa operacyjna Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku pod dowództwem st. bryg. Roberta Wierzbowskiego Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku.

Opracowanie: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Chodnicki, KM PSP w Białymstoku