image_pdfimage_print

8 maja 2018 roku około godz. 19.16 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu na drodze krajowej Nr 8 w okolicy miejscowości Suchowola.

Ze  zgłoszenia wynikało, że pali się samochód osobowy i ciężarowy na wyjeździe z miejscowości Suchowola w kierunku Augustowa. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów z OSP Suchowola stwierdzono, że na drodze krajowej Nr 8 w okolicach skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 670 Dąbrowa Białostocka – Goniądz doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym. Na środku jezdni znajdował się rozbity samochód osobowy całkowicie objęty ogniem, natomiast w przydrożnym rowie na kołach stał samochód ciężarowy typu chłodnia z przyczepą – ładunek pojazdu stanowiły artykuły spożywcze. W wyniku rozpoznania ustalono, że kierowca samochodu ciężarowego wydostał się o własnych siłach na zewnątrz przed przybyciem JOP – nie posiadał widocznych obrażeń. Z relacji osób postronnych wynikało, że wewnątrz płonącego samochodu osobowego mogą znajdować się ludzie.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu 2 prądów piany ciężkiej na źródło pożaru. Po ugaszeniu płomieni we wraku pojazdu stwierdzono trzy całkowicie spalone, uwięzione ciała osób – z uwagi na znaczny stopień zwęglenia zwłok ZRM odstąpiło od udzielania pomocy medycznej, natomiast kierowca samochodu ciężarowego nie doznał żadnych obrażeń. Dalsze działania straży polegały na oznakowaniu terenu działań oraz wypompowaniu do beczek około 370 litrów oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika paliwowego samochodu ciężarowego – w wyniku rozerwana górnej części płaszcza zbiornika na jezdnię wyciekło około 50 l paliwa.  Po wykonaniu czynności dochodzeniowo – śledczych przez Policję przy udziale Prokuratora przystąpiono do dalszych działań – przy użyciu narzędzi hydraulicznych uwolniono i wydobyto zwłoki, które przekazano pracownikom zakładu pogrzebowego. Następnie wspólnie z przybyłymi na miejsce zdarzenia przedstawicielami GDDKiA przystąpiono do usuwania plamy oleju napędowego znajdującej się na jezdni na powierzchni około 50 m2, którą zebrano sorbentem Compakt oraz trocinami, a następnie zneutralizowano dyspergentem Sintan i zmyto jednym prądem wody.  Pojazdy zostały zabrane z miejsca zdarzenia przez autolawetę i holowniki pomocy drogowej.

W działaniach udział brało 8 zastępów straży (JRG Sokółka, Posterunek w Dąbrowie Białostockiej, OSP KSRG Suchowola, OSP KSRG Dryga, OSP Karpowicze) – łącznie 34 strażaków oraz Pogotowie Ratunkowe, Policja, Prokuratura, zakład pogrzebowy, pomoc drogowa, służba drogowa.

Opracował: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.

Zdjęcia: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.