image_pdfimage_print

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce w ramach obchodzonych w miesiącu maju Dni Ochrony Przeciwpożarowej zorganizowała w dniu 4 maja 2018 roku „Dzień Otwartych Strażnic”.W tym szczególnym dniu, w którym świętujemy Międzynarodowy Dzień Strażaka wszystkie osoby chętne mogły odwiedzić strażnice Państwowej Straży Pożarnej na terenie powiatu sokólskiego, tj. siedzibę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sokółce oraz Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej.
Podczas spotkania z mieszkańcami poruszaliśmy zagadnienia związane z bezpieczeństwem w życiu codziennym, przybliżaliśmy specyfikę codziennej służby w strukturach Państwowej Straży Pożarnej oraz prezentowaliśmy sprzęt jakim prowadzimy działania ratowniczo – gaśnicze. Strażacy przeprowadzili również pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej.
W/w akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem – nasz progi odwiedziło około 230 osób, z czego większość stanowiły dzieci. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą nie tylko urozmaiciliśmy rodzinne spacery podczas długiego weekendu, ale również sprawiliśmy wszystkim ogromną radość i nauczyliśmy czegoś pożytecznego.
Popularyzacja zagadnień z szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa jest jednym z istotnych działań prewencyjno – edukacyjnych Państwowej Straży Pożarnej wpisujących się w ogólnopolską kampanię społeczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci Mnie Bezpieczeństwo”. Jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego przez cały rok prowadzą intensywne działania promujące bezpieczne zachowania. Głównym ich celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane z bezpieczeństwem – Państwowa Straż Pożarna omawia na niej zagadnienia dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą, bezpieczeństwa pożarowego w lasach oraz w trakcie prowadzenia prac polowych w gospodarstwach rolnych, w okresie zimowym zapoznaje z zasadami bezpiecznego korzystania z lodowisk, bezpieczeństwa pożarowego w budynkach podczas sezonu grzewczego, a także zapoznaje uczestników z pracą strażaka i jego rolą w systemie bezpieczeństwa.
Opracował: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.
Zdjęcia: Zmiana 3 JRG Sokółka