image_pdfimage_print

30 kwietnia 2018 r. o godz. 22.56 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze gospodarstwa agroturystycznego ,,Tatarska Jurta” w miejscowości Kruszyniany (gm. Krynki).

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że pożarem objęta jest połać dachowa drewnianego budynku krytego gontem. Właściciele obiektu przeprowadzili ewakuację wszystkich osób będących wewnątrz, odłączyli zasilanie w energię elektryczną oraz podjęli próbę gaszenia pożaru przy użyciu gaśnic proszkowych i węża ogrodowego. Nikt nie odniósł obrażeń. Istniało zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru na sąsiednie budynki o konstrukcji drewnianej.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przystąpieniu do działań gaśniczych. Do wnętrza budynku wprowadzono dwie roty gaśnicze zabezpieczone w sprzęt OUO. Łącznie podano 7 prądów gaśniczych – w tym dwa z samochodów SHD 23 i SD 37. Zorganizowano zaopatrzenie wodne z  hydrantów sieci wiejskiej oraz dwóch punktów czerpania wody  – zalewu w Ozieranach Wielkich oraz rzeki Nietupa w miejscowości Kundzicze. W trakcie działań prowadzono ewakuację mienia. W zdarzeniu uczestniczyły służby współdziałające tj.: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Zakład Energetyczny.

Akcja gaśnicza z dogaszeniem i rozbiórką spalonych elementów konstrukcji budynków trwała około 19 godzin. W działaniach gaśniczych brały udział łącznie 22 samochody Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów sokólskiego i białostockiego – łącznie 75 strażaków.

Opracował: st. kpt. Piotr Pawłowski

Zdjęcia: KP PSP Sokółka