image_pdfimage_print

18 kwietnia 2018 r. tuż po godz. 17 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze jednego z budynków kompleksu wypoczynkowo-konferencyjnego w okolicach miejscowości Ploski (gm. Bielsk Podlaski). Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że pożarem objęty jest budynek gastronoiczno-noclegowy, budynek konferencyjny oraz poszycia dachowe przyległych domków letniskowych. W ośrodku przebywali jedynie pracownicy i wszyscy oni opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej. Nikt nie odniósł obrażeń. Porywisty wiatr przyczynił się do szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie budynki oraz mocno utrudniał prowadzenie działań gaśniczych. Istniało duże zagrożenia rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe budynki leżące na terenie ośrodka oraz przyległy kompleks leśny.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przystąpieniu do działań gaśniczych. W zdarzeniu uczestniczyły służby współdziałające tj.: Policja, Zakład Energetyczny.

Akcja gaśnicza z dogaszeniem i rozbiórka spalonych elementów konstrukcji budynków trwała blisko 12 godzin. W działaniach gaśniczych brały udział: 3 samochody operacyjne oraz 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów białostockiego i bielskiego – łącznie 95 strażaków.

Opracowanie: mł.bryg. Marcin Sawicki
Zdjęcia: st.bryg. Jan Szkoda