image_pdfimage_print

9 kwietnia 2018 roku w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się podsumowanie drugiej edycji akcji „spokrewnieni służbą” na obszarze województwa podlaskiego. Ponad 426 litrów krwi i osocza oddało 947 osób w podlaskiej akcji, która trwała przez cały marzec. Przedsięwzięcie realizowane było pod wspólnym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej. W uroczystości podsumowania akcji uczestniczył sekretarz stanu w MSWiA Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon oraz szefowie służb mundurowych województwa podlaskiego, które zaangażowały się to przedsięwzięcie. W trakcie spotkania minister Jarosław Zieliński dziękował wszystkim honorowym krwiodawcom za ich zaangażowanie i poświęcenie dla drugiego człowieka. Uczestniczącym w uroczystości krwiodawcom z poszczególnych formacji wręczone zostały pisemne podziękowania.

W trakcie uroczystości z rąk ministra Jarosława Zielińskiego podziękowania i medal pamiątkowy otrzymał także mieszkaniec Białegostoku, który w dniu 28 marca uratował 2,5 letnie dziecko z zadymionego w wyniku pożaru mieszkania przy ul. Konwaliowej.

W akcji krwiodawstwa pod hasłem „Spokrewnieni służbą” w 2018 roku zaangażowały się wszystkie jednostki Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego organizując  zbiórki krwi wśród własnych funkcjonariuszy i pracowników, ale także zachęcając do tego ich rodziny oraz członków ochotniczych straży pożarnych. W sumie strażacy PSP uczestniczyli w 16 zorganizowanych z ich udziałem akcjach krwiodawstwa okresie od 1 do 30 marca. W trakcie tych działań krew oddało 331 osób gromadząc ponad 141 litrów tego bezcennego płynu. Jest to osiągnięcie zbliżone do ubiegłorocznej akcji gdzie zebrano w trakcie przedsięwzięć organizowanych przez strażaków ponad 178 litrów krwi. Najaktywniejszą jednostką okazała się ponownie Komenda Powiatowa PSP w Mońkach mobilizując do akcji 60 osób, które podobnie jak w ubiegłym roku oddały ponad 26 litrów krwi.