image_pdfimage_print

5 kwietnia 2018 r. strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej wspólnie z pracownikami RTCN Białystok/Krynice przeprowadzili ćwiczenia na symulowanym zdarzeniu wypadkowym i pożarowym.

Scenariusz przedstawiał się następująco: do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wpływa zgłoszenie o wypadku na wysokości, któremu uległ mężczyzna prowadzący prace remontowe nadajnika telewizyjnego na maszcie antenowym RTCN w Krynicach. Mężczyzna bezwładnie zwisa z masztu na wysokości około 120 m. Współpracownik poszkodowanego, przebywający na wysokości 60 m zgłosił zdarzenie i w trakcie sam poczuł się źle, uskarżał się na duszności, po czym przestał odpowiadać na pytania dyspozytora, nie rozłączając się.

W chwili przybycia straży pożarnej na miejsce zdarzenia dwóch poszkodowanych znajduje się na maszcie. W trakcie prowadzenia działań, kierujący działaniami ratowniczymi otrzymuje informację o pożarze rozwijającym się w budynku.

Ćwiczenia mające na celu m.in. zapoznanie się ze specyfiką obiektu, zagrożeniami występującymi na jego terenie oraz doskonalenie współdziałania w trakcie prowadzenia czynności z zakresu ratownictwa wysokościowego należy uznać za udane. Cel główny jakim było udzielenie pomocy medycznej poszkodowanym przebywającym na maszcie antenowym i ich bezpieczna ewakuacja przy użyciu lin został bez przeszkód zrealizowany. Działania ratownicze i gaśnicze zakończyły się szybką ewakuacją osoby z budynku i sprawną lokalizacją pożaru.

W ćwiczeniach udział wzięli: strażacy PSP wraz ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego oraz OSP z Dobrzyniewa Dużego.

Ćwiczenia obserwowali pod kierownictwem I Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku przedstawiciele KM PSP w Białymstoku i KW PSP w Białymstoku.

Opracowanie: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku