image_pdfimage_print

16 marca 2018 roku około godziny 17.20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Łapach przy ulicy Surażskiej. Do działań zadysponowano cztery zastępów: dwa zastępy z PSP (w tym podnośnik) oraz dwa zastępy z OSP.

W chwili dojazdu JOP na miejsce zdarzenia widoczne kłęby gęstego dymu wydobywają się spod blaszanego pokrycia dachowego. Po dokładniejszym rozpoznaniu stwierdzono, że pożar obejmuje swym zasięgiem użytkowe poddasze budynku oraz przestrzeń pomiędzy ostatnim drewnianym stropem a dachem. Jedna osoba przebywająca w obiekcie upuściła go samodzielnie przed przybyciem straży pożarnej. Działania JOP polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu poprzez wewnętrzną klatką schodową na palące się poddasze budynku. Przy pomocy piły spalinowej do drewna wycinano drewnianą konstrukcję poddasza wykonując dostęp do ukrytych źródeł ognia. Pożar zlokalizowano i przystąpiono do dalszych prac rozbiórkowych związanych z dogaszaniem. Z wykorzystaniem podnośnika zdemontowano częściowo blachę w szczycie budynku. Pożar ugaszono, budynek oddymiono sprawdzając miernikiem wielogazowym stan powietrza i kamerą termowizyjną możliwe ukryte ogniska pożaru.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały blisko dwie godziny. Ogółem w działaniach udział brało 17 strażaków (4 pojazdy).

Opracowanie: bryg. Dzierżek Robert, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: bryg. Dzierżek Robert, KM PSP w Białymstoku