image_pdfimage_print

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych” – święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antysowieckiego. Wasilków był jednym z 333 miast, które 4 marca zorganizowały ogólnopolski bieg na dystansie 1963 metrów pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie to niesie silne przesłanie patriotyczne, dlatego po raz kolejny strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, postanowili czynnie włączyć się w obchody tego wyjątkowego dnia.

Dziewięcioosobowa grupa strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 uczestniczyła w biegu w ubraniu koszarowym akcentując wyraźnie uczestnictwo formacji w tej imprezie. Ratownicy stanowili zwarta grupę, podkreślając tym samym strażacką wartość jaką jest współpraca.

Wśród uczestników imprezy, jak co roku, bardzo wysoka sprawnością fizyczną odznaczył się st. sekc. Radosław Rybołowicz który ukończył bieg na V miejscu.

Obecność dużej grupy strażaków podczas biegu po raz kolejny spotkała się z wielką aprobatą zarówno kibicujących osób, organizatorów jak i uczestników imprezy.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
źródło: http://tropemwilczym.pl/

Opracowanie: asp. sztab. Piotr Skrzeczko, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: asp. sztab. Piotr Skrzeczko, KM PSP w Białymstoku; str. Bartosz Małachowski, KM PSP w Białymstoku