image_pdfimage_print

28 lutego 2018 roku we wczesnych godzinach porannych na terenie powiatu hajnowskiego miały miejsce miały miejsce dwa pożary budynków mieszkalnych. Zgłoszenia do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce wpłynęły o godzinie 2.58 i 4.55.

Pierwsze zdarzenie był to pożar murowanego budynku mieszkalnego, krytego blachą – plebanii Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Teresy w Białowieży. Proboszczowi, który z budynku ewakuował się o własnych siłach strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy: zapewnili komfort termiczny (umieszczenie w ogrzewanej kabinie samochodu pożarniczego), komfort psychiczny oraz podali tlen. W trakcie prowadzonych działań na miejsce przybyło Pogotowie Ratunkowe, któremu przekazano poszkodowanego. W działaniach udział brały zastępy z OSP Białowieża, JRG Hajnówka, Wojskowej Straży Pożarnej z 2-giej Regionalnej Bazy Logistycznej Skład w Hajnówce. W akcji uczestniczyło łącznie 7 zastępów Straży Pożarnej i 21 ratowników, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Na miejsce przybył również p. o. Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce mł. bryg. Piotr Koszczuk. W wyniku pożaru wypaleniu uległa klatka schodowa wraz z meblami, częściowemu spaleniu uległ strop drewniany a okopceniu przyległe pomieszczenia.

Drugie zdarzenie był to również pożar budynku mieszkalnego konstrukcji drewnianej, krytego blachodachówką w miejscowości Olchówka, gm. Narewka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy ewakuowali dwie osoby (mężczyzna i kobieta), które znajdowały się wewnątrz budynku. Osoby poszkodowane w asyście ratowników udały się do sąsiada, gdzie mężczyźnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. W trakcie prowadzonych działań na miejsce przybyło Pogotowie Ratunkowe, któremu przekazano poszkodowanego. Ponadto ewakuowany został pies, samochód oraz część sprzętu znajdującego się w domu. W działaniach udział brały zastępy z OSP Siemianówka, OSP Olchówka, OSP Narewka, OSP Lewkowo Stare, JRG Hajnówka, OSP Michałowo. W akcji uczestniczyło łącznie 11 zastępów Straży Pożarnej i 45 ratowników, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Na miejsce również przybyli: p. o. Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce mł. bryg. Piotr Koszczuk oraz Wójt gminy Narewka Mikołaj Pawilcz. W wyniku pożaru znacznemu spaleniu uległ budynek mieszkalny wraz z wyposażeniem.

Ze wstępnych ustaleń Kierującego Działaniami Ratowniczymi prawdopodobną przyczyną powstania pożarów było odpowiednio: zwarcie instalacji elektrycznej oraz nieszczelność przewodu kominowego.

Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Bajko, KP PSP Hajnówka

Zdjęcia: mł. ogn. Paweł Kozaczuk, KP PSP Hajnówka