image_pdfimage_print

19 stycznia 2018 roku grajewscy strażacy gościli grupę 29 uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Danówku gmina Grajewo. Spotkanie było kontynuacją działań informacyjnych związanych z sezonem zimowym w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

Termin wizyty uczniów w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie nie był przypadkowy. Właśnie rozpoczęły się ferie zimowe, które z pewnością zachęcą dzieci i młodzież szkolną do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i uprawiania sportów zimowych. W trosce o ich bezpieczeństwo funkcjonariusze omówili m.in. zasady korzystania z lodowisk oraz sposoby postępowania w przypadku załamania się lodu.

Zajęcia praktyczne na placu przed strażnicą poprowadzili doświadczeni strażacy nurkowie, którzy uczestniczą w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych na akwenach wodnych, także tych zalodzonych. W pierwszej kolejności zaprezentowano techniki działań ratowniczych z użyciem sań wodno-lodowych, koła ratunkowego i rzutek ratunkowych, a następnie zorganizowano pokaz akcji ratowniczej z wykorzystaniem posiadanego sprzętu.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce pod czujnym okiem strażaków i otrzymali zakładki do książek pod nazwą „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, w których zawarte są szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania w przypadku powstania pożaru, wypadku na drodze i na wodzie oraz innych zdarzeń losowych.

 

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: ogn. Jacek Kuligowski, KP PSP w Grajewie