image_pdfimage_print

21 listopada 2017 roku o godzinie 20:12 służby ratownicze powiatu grajewskiego otrzymały zgłoszenie od osoby postronnej o wypadku drogowym na obwodnicy Szczuczyna. Świadek zdarzenia poinformował, że samochód dostawczy na litewskich numerach rejestracyjnych leży na boku i całkowicie blokuje pas ruchu, natomiast samochód osobowy stoi na kołach w przydrożnym rowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej pierwszy kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że na obwodnicy Szczuczyna (198 km drogi krajowej nr 61) zderzyły się 2 samochody na litewskich numerach rejestracyjnych, z których dostawczy Renault przewożący około 2 ton elementów metalowych leży na boku i blokuje drogę, a osobowy Ford Galaxy znajduje się w przydrożnym rowie. W samochodzie osobowym zastano uwięzionego kierowcę, który nie dawał oznak życia.

W pierwszej fazie działań strażacy oznakowali i zabezpieczyli miejsce wypadku przed dostępem osób postronnych oraz wykonali dostęp do poszkodowanego. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon kierowcy w wyniku odniesionych obrażeń. Po zakończeniu działań przez policję wydobyto uszkodzone auto osobowe na drogę w celu uwolnienia kierowcy. Przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych Holmatro strażacy wydobyli ciało mężczyzny z wraku pojazdu i przekazali innym służbom.

Dalsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, w tym oleju napędowego oraz usunięciu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie w ruchu kołowym. Pojazdy biorące bezpośredni udział w zdarzeniu pomoc drogowa przetransportowała na policyjny parking.

Całkowity czas prowadzonych działań z udziałem 3 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 1 zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie wyniósł 4 godziny i 42 minuty.

 

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie