image_pdfimage_print

20 listopada 2017 roku około godziny 14.00 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania przy ulicy Zachodniej w Białymstoku. Do działań zadysponowano trzy zastępy z PSP, w tym podnośnik hydrauliczny.Po przybyciu na miejsce zdarzenia z uchylonego okna mieszkania na 2 piętrze budynku wielorodzinnego murowanego z dachem dwuspadowym, wydobywał się gesty czarny dym. W trakcie rozwinięcia gaśniczego na klatce schodowej przebywała lokatorka, która potwierdziła, że w mieszkaniu nie ma żadnych osób.

Działania JOP polegały na ugaszeniu pożaru prądem wody z szybkiego natarcia, ratownicy prowadzili działania w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Pożar zlokalizowano w pomieszczeniu kuchni. Paliła się lodówka i meble kuchenne. Prowadzono wentylację oraz prace rozbiórkowe zabudowy mebli kuchennych. Ze względu na drewnianą konstrukcję dachu, sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej pomieszczenia poddasza nieużytkowego nad betonowym stropem w okolicach kominów wentylacyjnych oraz nad pomieszczeniem kuchni – nie stwierdzono podwyższonej temperatury. Po ugaszeniu pożaru i przewietrzeniu mieszkania prowadzono pomiary czujnikiem wielogazowym. Sprawdzono również pozostałe mieszkania.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały prawie dwie godziny. Ogółem w działaniach udział brało 14 strażaków (4 zastępy).

Opracowanie: mł. bryg. Mirosław Laskowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: mł. bryg. Mirosław Laskowski, KM PSP w Białymstoku