image_pdfimage_print

17 listopada 2017 roku na terenie Międzynarodowego Drogowego Przejścia Granicznego w Kuźnicy przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne pod kryptonimem „KUŹNICA 2017”. Były to niezapowiedziane manewry wytypowanych sił i środków jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu sokólskiego oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „BIAŁYSTOK” Centralnego Odwodu Operacyjnego przygotowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej.

Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie algorytmu postępowania na terenie Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy w przypadku otrzymania niezidentyfikowanej przesyłki mogącej stanowić zagrożenie chemiczne, biologiczne lub radiacyjne oraz współdziałania służb podczas identyfikacji i likwidacji w/w zagrożenia.

Proces dysponowania sił i środków z jednostek ochrony przeciwpożarowej do pozorowanego zdarzenia nastąpił w czasie rzeczywistym po wpłynięciu telefonicznego zgłoszenia do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce od funkcjonariuszy Straży Granicznej w Kuźnicy. Na miejsce ćwiczeń natychmiast zostały skierowane zastępy z JRG Sokółka oraz jednostki OSP KSRG Kuźnica, a także w związku z charakterem zdarzenia Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „BIAŁYSTOK” Centralnego Odwodu Operacyjnego.

W ćwiczeniach wzięło udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Sokółki i Białegostoku oraz 1 zastęp z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźnicy – łącznie 25 strażaków. Podczas realizacji założeń do ćwiczeń strażacy współpracowali z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji oraz Graniczną Inspekcją Sanitarną.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz

Zdjęcia: mł. bryg. Mariusz Miszkin