image_pdfimage_print

16 listopada 2017 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja podsumowująca 2 lata pracy MSWiA, w tym pracy służb podległych ministerstwu.


Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas spotkania przedstawił prace służb z ostatnich dwóch lat, przypominając ważne międzynarodowe wydarzenia (Szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, wizyta prezydenta Donalda Trumpa) oraz zadania, które w związku z tym stały przed Policją, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczą oraz Biurem Ochrony Rządu.

Podsumowując działania PSP, minister powiedział, że w 2016 r. strażacy wyjeżdżali do akcji średnio co minutę i 11 sekund. Nieśli pomoc ofiarom sierpniowych nawałnic i brali udział w dramatycznych akcjach ratowniczych, jak ta po zawaleniu się kamienicy w Świebodzicach. – Mamy świadomość, że w małych miejscowościach to strażacy-ochotnicy często są pierwsi na miejscu zdarzenia – dlatego w 2017 r. na dotację dla OSP przeznaczyliśmy ponad 124 mln zł. To o 15 mln więcej niż w roku ubiegłym – dodał. W ciągu najbliższych 4 lat, do jednostek OSP trafi tez ponad pół miliarda zł w ramach „Programu Modernizacji”.

Kolejnym punktem podsumowania, były programy i przedsięwzięcia służące promowaniu szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym:

  • „Młody Bohater”, służy wyróżnianiu tych, którzy wykazali się ratując innych. Do tej pory medal otrzymało już 74 dzieci.
  • „Kręci mnie bezpieczeństwo”, kampania , która ma zwrócić uwagę młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Służą temu spotkania z funkcjonariuszami, którzy mówią o swojej pracy i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
  • „Razem Bezpieczniej”, sztandarowy program MSWiA im. Władysława Stasiaka jest adresowany do szerszej grupy odbiorców. Pozwala on na dofinansowanie różnych projektów, które służą postawie bezpieczeństwa. W 2018 roku rozpocznie się już jego trzecia edycja. Na jej realizację MSWiA przeznaczy ponad 19 mln zł.
  • „Czad i ogień. Obudź czujność”, kampania, która jest odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Oprócz informowania o zagrożeniu, MSWiA wspólnie ze strażakami dystrybuuje czujniki czadu i dymu.

Następnie minister SWiA Mariusz Błaszczak, powiedział o priorytecie, jakim jest modernizacja formacji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski i Polaków – Dbając o służby, dbamy o bezpieczeństwoCel ten jest osiągany dzięki „Programowi Modernizacji Służb Mundurowych” na lata 2017-2020. W ramach „Programu Modernizacji” powstają nowoczesne komendy i strażnice, a do funkcjonariuszy trafiają nowe pojazdy, drony, kamizelki kuloodporne, uzbrojenie oraz sprzęt łączności.

Uczestnicy konferencji mogli tez obejrzeć strażackiego drona, który jest wykorzystywany w miejscach, gdzie ratownicy nie mogą wejść, lub gdzie groziłoby im niebezpieczeństwo. Maszyna dysponuje też kamerą na światło podczerwone, która pomaga w poszukiwaniach zagubionych osób i ukrytych źródeł ognia.

Na zakończenie konferencji minister SWiA powiedział, że o bezpieczeństwo Polaków dbają codziennie tysiące policjantów strażaków, strażników granicznych i oficerów BOR oraz służby wojewodów – to wasza codzienna służba sprawia, że Polacy czują się bezpiecznie. To wasza zasługa, za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Wśród uczestników konferencji byli między innymi wiceministrowie w MSWiA: Jarosław Zieliński, Sebastian Chwałek, Tomasz Zdzikot i Renata Szczęch, wojewodowie oraz przedstawiciele służb.

Z ramienia PSP obecni byli: gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, st. bryg. Tadeusz Jopek, zastępca komendanta głównego PSP, komendanci wojewódzcy oraz komendanci szkół PSP.

Opracowanie: na podstawie MSWiA, Marta Wawiórko, Wydział Prewencji Społecznej
Zdjęcia: MSWiA