image_pdfimage_print

27 października 2017 na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego odbyły się ćwiczenia w zakresie ratownictwa specjalistycznego na wodzie oraz podawania wody na duże odległości. W manewrach wzięły udział siły lokalne z jednostek PSP i OSP powiatu wysokomazowieckiego i białostockiego oraz Kompanii Specjalnej Centralnych Odwodów Operacyjnych „Białystok”.

Pierwszy epizod zakładał poszukiwania zaginionych osób na terenie rozlewiska rzeki Narwi w okolicach kładki dla pieszych między miejscowościami Waniewo i Śliwno. Z uwagi na symulowane uszkodzenie pomostu po wichurze strażacy musieli prowadzić poszukiwania zaginionych z wykorzystaniem łodzi ratowniczych. Niezbędna była w tym zakresie pomoc pracowników Narwiańskiego Parku Narodowego, którzy znając doskonale skomplikowany system kanałów i przesmyków na rozlewisku Narwi pomagali w jak najszybszym dotarciu do poszczególnych rejonów poszukiwań.

W drugim epizodzie przećwiczone zostało założenie przetłaczania wody na duże odległości  w okolicach miejscowości Kruszewo. Z wykorzystaniem dostępnego specjalistycznego sprzętu w tym agregatu prądotwórczego i różnego typu pomp (spalinowych i elektrycznych) oraz kontenera wężowego, zbudowana została mierząca 1500 m linia przez którą została podana woda.