image_pdfimage_print

26 października 2017 roku około godziny 4:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Solniczkach przy ulicy Wiejskiej. Do działań zadysponowano siedem zastępów: cztery zastępy z PSP (w tym podnośnik) oraz trzy zastępy z OSP.

Po przybyciu zastępów PSP na miejsce, stwierdzono palącą się elewację ściany bocznej, ułożone bezpośrednio pod tą ścianą drewno opałowe oraz część konstrukcji dachu krytego dachówką ceramiczną. Na miejscu obecna była Policja oraz właściciel. Dom był otwarty, posesja nie była ogrodzona od drogi głównej. W pierwszej fazie, działania polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych z zewnątrz na palący się budynek. W kolejnym etapie wprowadzono ratowników w sprzęcie OUO głównym wejściem z trzecią linią gaśniczą na poddasze i strych, gdzie rozpoczęto rozbiórkę konstrukcji dachu (podbicie i ocieplenie) oraz prowadzono działania gaśnicze. Po ustawieniu podnośnika SHD-23 przed budynkiem prowadzono prace rozbiórkowe z jednoczesnych podaniem czwartego prądu gaśniczego na drewnianą konstrukcję dachu. W budynku otworzono okna w celu oddymienia i przewietrzania pomieszczeń. Przybyłe na miejsce Pogotowie Gazowe i Energetyczne odłączyło zasilanie mediów od budynku. Podczas działań sąsiedzi, u których przebywała matka z dzieckiem zadzwonili po Pogotowie Ratunkowe. Do przybyłego na miejsce ZRM zgłosił się właściciel. Wraz z żoną i dzieckiem zostali zabrani do szpitala na obserwację. W trakcie dogaszania pożaru prowadzono prace rozbiórkowe konstrukcji dachu z wykorzystaniem sprzętu burzącego oraz drabin przystawnych.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały ponad trzy godziny. Ogółem w działaniach udział brało 32 strażaków (7 pojazdów).

Opracowanie: mł. bryg. Mirosław Laskowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Raczkowski, KM PSP w Białymstoku