image_pdfimage_print

16 października 2017 roku odbyło się spotkanie podsumowujące kolejny etap pomocy dla rodzin strażaków poległych w tragicznym pożarze, który miał miejsce w Białymstoku 25 maja 2017 roku. Podczas  spotkania, w którym uczestniczyli najbliżsi poległych oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski, a także przedstawiciele fundacji Dorastaj z Nami i Solidarni, zostały przekazane zebrane w ramach akcji środki finansowe, w równej kwocie dla każdej z rodzin.

Bezpośrednio po spotkaniu z bliskimi poległych strażaków odbył się briefing prasowy w trakcie którego wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że  strażacy są służbą nie tylko ofiarną ale także solidarną i w trudnych chwilach nie zapomnieli o swoich poległych kolegach oraz ich rodzinach. Wymiernym przejawem takiej zawodowej solidarności była właśnie zorganizowana pod kierunkiem fundacji akcja zbierania wpłat, żeby finansowo pomóc najbliższym i żonom zmarłych.

Wiceminister zapewnił także, że wszystkie świadczenia, które wynikają z przepisów, zostały wypłacone rodzinom strażaków. Nie wyklucza on także kolejnej pomocy, jeżeli okazałaby się niezbędna.

W akcję zbierania pieniędzy zaangażowane były dwie organizacje, Fundacja „Dorastaj z nami” oraz Fundacja „Solidarni”, które działały w zakresie pomocy dla poległych strażaków pod patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jak potwierdzili obecni na spotkaniu przedstawiciele obu organizacji wpłat dokonywali zarówno strażacy, jak również osoby prywatne i instytucje. Zadeklarowali oni także, że poza pomocą finansową, dzieci zmarłych strażaków, będą wspierane w edukacji do pełnoletności lub do 25. roku życia w zależności od tego, jak długo trwała będzie nauka.

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Janowski – KW PSP w Białymstoku
Zdjęcia: bryg. Paweł Ostrowski – KM PSP w Białymstoku