image_pdfimage_print

6 października 2017 r. na terenie Zakładu Zamrażalni AGRANA Fruit Polska Sp. z o.o. w Bielsku Podlaskim przeprowadzono ćwiczenia mające na celu praktyczne sprawdzenie i doskonalenie współdziałania z zakresu gaszenia pożarów obiektów przemysłowych, ewakuacji osób, ratownictwa technicznego, chemicznego i medycznego, powiązanego z elementami dekontaminacji po wystąpieniu skażenia amoniakiem. Ćwiczenia podzielone były na trzy epizody.

Pierwszy epizod zakładał że wyniku zaprószenia ognia przez pracowników prowadzących prace remontowe dochodzi do pożaru w budynku administracyjno-biurowym. Na skutek pożaru wewnątrz budynku uwięzione zostają dwie osoby.

Drugi epizod miał na celu przećwiczenie procedur z zakresu ratownictwa technicznego. Na placu przed budynkiem gospodarczym na terenie zakładu Agrana w wyniku nieostrożności osoby prowadzącej pojazd, dochodzi do wypadku. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało 4 osoby.

Trzeci epizod stanowił ocenę stanu przygotowania jednostek do realizacji zadań z zakresu ratownictwa chemicznego. W wyniku awarii doszło do wycieku amoniaku z instalacji przemysłowej na terenie Zakładu Agrana. Na skutek uwolnienia się amoniaku zostają poszkodowane trzy osoby.

W ćwiczeniach udział wzięło 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej w tym: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego BIAŁYSTOK, strażacy z JRG Bielsk Podlaski oraz 3 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej.