image_pdfimage_print

17 września  2017 roku na Stadionie Miejskim w Szczuczynie rozegrane zostały IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu grajewskiego, w których wystartowały 4 drużyny żeńskie (grupa C) oraz 9 drużyn męskich (grupa A).

Przybyłych gości powitał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie st. bryg. Andrzej Jabłoński, natomiast uroczystego otwarcia po wystąpieniu zaproszonych gości dokonał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Grajewie druh Artur Kuczyński.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. poseł na Sejm RP pan Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego pan Mieczysław Bagiński, przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego pan Stanisław Kossakowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczuczynie pan Tomasz Mioduszewski, sekretarz Gminy Szczuczyn pani Jolanta Budzińska, kpt. Robert Sokołowski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży, komendanci i prezesi Zarządów Gminnych i Miejsko-Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu grajewskiego, burmistrzowie i wójtowie oraz przedstawiciele służb i instytucji współpracujących na co dzień z jednostkami ochrony przeciwpożarowej w powiecie.

Przed startem przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży kpt. Robert Sokołowski przybliżył druhnom i druhom oraz zgromadzonej publiczności specyfikę służby wojskowej i zasady naboru do nowego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Oficer zaznaczył, że do WOT mogą wstąpić osoby posiadające obywatelstwo polskie, nie były karane i mające w sobie patriotyzm.

Zawody rozegrane zostały zgodnie z „Regulaminem Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych” z 2011 roku i składały się z 2 konkurencji: ćwiczenia bojowego oraz sztafety pożarniczej 7 x 50 metrów z przeszkodami. Warto dodać, że wszystkie drużyny ukończyły konkurencje i nie odnotowano wypadków wśród zawodników. Komisja sędziowska składała się z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie mł. bryg. Adama Trzonkowskiego, który był jednocześnie przewodniczącym zespołu.

Klasyfikacja generalna wśród drużyn żeńskich przedstawia się następująco:

I miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Białaszewie z wynikiem 146,83 pkt.;

II miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbowie z wynikiem 155,72 pkt.;

III miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Ciemnoszyjach z wynikiem 169,12 pkt.;

IV miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Ławsku z dorobkiem 204,78 pkt.

Klasyfikacja generalna zawodów wśród drużyn męskich przedstawia się następująco:

I miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Białaszewie z wynikiem 108,87 pkt. (obrońca tytułu z 2015 roku);

II miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Kapicach z wynikiem 124,65 pkt.;

III miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Wąsoszu z wynikiem 125,14 pkt.;

IV miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Bęćkowie z wynikiem 127,98 pkt.;

V miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Mieczach z wynikiem 135,02 pkt.;

VI miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Boczkach-Świdrowo z wynikiem 138,57 pkt.;

VII miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Radziłowie z wynikiem 145,68 pkt.;

VIII miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Słuczu z wynikiem 158,55 pkt.;

IX miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna z Brzeźna z łącznym wynikiem 171,91 pkt.

W przerwie zawodów o godzinie 12:00 komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie st. bryg. Andrzej Jabłoński złożył kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości upamiętniając w ten sposób 78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Na zakończenie zawodów wójt Gminy Radziłów pan Krzysztof Milewski wręczył druhowi Szczepanowi Wiśniewskiemu z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słuczu i jego wnukowi Bartoszowi Żbikowskiemu nagrodą książkową za kultywowanie tradycji pożarniczych. Bartosz Żbikowski od najmłodszych lat interesuje się pożarnictwem i wraz z dziadkiem i ojcem rozpoczyna każde zawody sportowo-pożarnicze w gminie Radziłów.

Opracowanie, zdjęcia : st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie