image_pdfimage_print

W dniach 9-10 września 2017 roku w  Suchowoli i Okopach odbyły się obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystych obchodach uczestniczył między innymi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Pietraszko.

W Okopach odprawiono polową mszę św., a także był udostępniony do zwiedzania dom rodziny Popiełuszków.  Uroczystość uświetniły poczty sztandarowej jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych  z regionu., a także asysta z Podlaskiej Kompani Honorowej Państwowej Straży Pożarnej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które zmienił na Jerzy. W szkole był nazywany Alkiem. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Popiełuszki

Zdjęcia:

www.sokolka.tv

www.isokolka.eu