image_pdfimage_print

1 sierpnia 2017 roku około godziny 15:50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku zgłoszono wyciek metanolu z cysterny kolejowej stojącej na torowisku manewrowym przy dworcu PKP w Białymstoku. W I rzucie do działań zadysponowano sześć zastępów z PSP – dwa z JRG 1 (10 osób), trzy z JRG Nr 2 (dziewięć osób) i jeden zastęp z JRG Nr 4 (5 osób).

W momencie przybycia pierwszych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, iż w węźle manewrowo – postojowym w składzie pociągu znajduje się 11 cystern z metanolem. Z jednej z cystern z zaworów napełniających spływała po płaszczu ciecz tworząc strugę szerokości około 20 centymetrów. Skład znajdował się na bocznicy kolejowej (nie przemieszczał się). W każdej z 11 cystern znajdowało się 47,6 tony metanolu. Najbliższe zagrożone budynki i instalacje znajdowały się w odległości około 20 metrów od składu, zaś instalacja sieci trakcyjnej torów manewrowych w odległości około 30 metrów. Trzy osoby znajdujące się w budynku opuściły go same, na miejscu znajdowało się także dwóch maszynistów manewrowych i przygotowana na odległym torze lokomotywa spalinowa manewrowa. Nikt z obecnych osób nie zgłaszał dolegliwości w związku ze zdarzeniem.

Działania JOP polegały na zbudowaniu 2 linii gaśniczych piany ciężkiej. Linię główną do czasu potwierdzenia wyłączenia węzła z ruchu i odłączenia napięcia energetycznego, prowadzono pod szynami. Ratownicy w sprzęcie ochrony układu oddechowego położyli poduszkę pianową pod cysterną. Następnie przeprowadzono rozpoznanie przez ratowników z grupy chemicznej zabezpieczonych w sprzęt OUO, którzy prowadzili jednocześnie pomiary detektorami. Urządzenia nie wskazały niebezpiecznych stężeń. Kontrolowano temperaturę płaszcza cysterny przy użyciu kamery termowizyjnej. W wyniku rozpoznania stwierdzono nieszczelność na jednej z trzech pokryw zaworów. Po odłączeniu zasilania w liniach trakcyjnych podjęto decyzję o odłączeniu cysterny i odholowaniu jej lokomotywą w bezpieczne miejsce do prowadzenia działań ratowniczych. Zastęp chemiczny przeprowadził działania polegające na spuszczeniu przez zawór spustowy 900 litrów metanolu do przygotowanego zbiornika o pojemności 1 m3 oraz dokręceniu pokrywy zaworu napełniającego, dzięki czemu zlikwidowano wyciek. W działaniach ratowniczych brało udział 13 zastępów PSP (32 strażaków).

Opracowanie: mł. bryg. Mirosław Laskowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcie: mł. kpt. Rafał Sieliwoniuk, KM PSP w Białymstoku