image_pdfimage_print

To już kolejne na przestrzeni 2 tygodni zdarzenie w tym samym miejscu o podobnym charakterze. Ponownie w wypadku brało udział kilka aut osobowych oraz samochody ciężarowe.  Informację  o zdarzeniu Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku otrzymało w dniu 31 lipca 2017 r. o godzinie 15:54.

Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Nr 2 oraz zastęp z OSP Wasilków. Po przybyciu Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej okazało się, że w wypadku brało udział 5 samochodów osobowych oraz dwa ciężarowe. Zdarzenie nastąpiło wskutek najechania przez kierującego samochodem ciężarowym wiozącym kruszywo, na samochody oczekujące na przejazd na wprowadzonym ruchu wahadłowym. Na „zasadzie domina” kolejne pojazdy najeżdżały na siebie. Ostatnim pojazdem uczestniczącym w zdarzeniu był VW Golf, który nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzył w tył naczepy.

W pojazdach podróżowało łącznie 11 osób. Wszyscy kierujący oraz pasażerowie znajdowali się poza samochodami, bez widocznych obrażeń. W wyniku rozpoznania ustalono, iż udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagają 3 osoby. Wszystkie uskarżały się na bóle w okolicach odcinków szyjnych kręgosłupa. Ratownicy udzielili im kpp, stabilizując te odcinki przy pomocy kołnierzy ortopedycznych oraz udzielili poszkodowanym wsparcia psychicznego. Rannych przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Poza tym, działania JOP polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji oleju hydraulicznego z naczepy. Przy pomocy rozpieracza kolumnowego odgięto belkę zderzaka naczepy samochodu ciężarowego, tak aby mógł on samodzielnie przejechać na najbliższy parking. Działania JOP na miejscu zdarzenia trwały prawie 3 godziny.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku