image_pdfimage_print

14 lipca około godziny 11:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku otrzymało informacje, że w okolicach miejscowości Wasilków na drodze krajowej nr 19 z Białegostoku do Sokółki miał miejsce wypadek drogowy. Ciągnik siodłowy z naczepą załadowaną żwirem najechał na tył autobusu relacji Lipsk- Białystok. Dodatkowo w wypadku brały udział również samochody osobowe.

Do zdarzenia zadysponowano 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszy KDR przekazał informację, że w wypadku brał udział samochód ciężarowy, autobus oraz 7 samochodów osobowych. Samochód ciężarowy nie wyhamował przed autami stojącymi w „korku” i najechał na autobus, który następnie uderzył w kolejne auto stojące przed nim. Zgodnie z zasadą domina kolejne pojazdy najeżdżały na siebie. Autobusem podróżowało 15 osób. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się na zewnątrz pojazdów.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w pierwszej chwili polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wstępnej ocenie stanu poszkodowanych w celu ustalenia priorytetów medycznych. W dalszej kolejności odłączono akumulatory we wszystkich samochodach biorących udział w wypadku i zlikwidowano wycieki płynów eksploatacyjnych. Łącznie we wszystkich pojazdach podróżowało 28 osób, spośród których 6 poszkodowanym udzielono pomocy medycznej na miejscu zdarzenia, a 4 osoby wymagały hospitalizacji. W działaniach trwających 3 godziny brało udział 34 strażaków (łącznie 8 zastępów z PSP i OSP).

Opracowanie: mł. kpt. Wojciech Wysocki  KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: mł. kpt. Rafał Sieliwoniuk KM PSP w Białymstoku