image_pdfimage_print

2 lipca 2017 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wspólnie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie i funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Grajewie w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przeprowadzili na plaży miejskiej w Rajgrodzie pogadankę z zakresu bezpiecznego korzystania z kąpielisk i zaprezentowali techniki  działań z zakresu ratownictwa wodnego.

Część teoretyczna kampanii odbyła się na plaży miejskiej. Funkcjonariusz tut. Komendy omówił podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą i udzielił fachowych porad w zakresie korzystania z numerów alarmowych przy zgłaszaniu rzeczywistych zdarzeń. Szczególną uwagę zwrócono na to, aby nie wchodzić do wody po obfitym posiłku, a po długim pobycie na słońcu nie zanurzać się gwałtownie w wodzie lecz stopniowo chłodzić poszczególne partie ciała, np. okolice karku, klatkę piersiową itp.

W części praktycznej zarówno strażacy, jak też policjanci zaprezentowali zgromadzonej publiczności zasady udzielania pomocy osobom tonącym oraz zademonstrowali techniki działań ratowniczych na obszarach wodnych z wykorzystaniem technik przyrządowych i bezprzyrządowych. Do tego celu użyto między innymi rzutek, koła ratunkowego, deski ortopedycznej oraz łodzi ratowniczej. Poszczególne etapy ćwiczeń praktycznych w wykonaniu służb ratowniczych były szczegółowo omawiane z uwagi na ich zakres oraz bezpieczeństwo ratujących i ratowanych.

Podczas wspólnego patrolowania Jeziora Rajgrodzkiego funkcjonariusze podjęli rzeczywiste działania ratownicze na wodzie. Jak wstępnie ustalono podczas regat żeglarskich w wyniku silnego podmuchu wiatru wywróciła się łódź z 3-osobową załogą. Dzięki błyskawicznej interwencji obu służb wszystkie osoby podjęto z wody na pokłady łodzi ratowniczych.

 

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: ogn. Jacek Kuligowski, KP PSP w Grajewie