image_pdfimage_print

2 maja 2017 roku o godzinie 11:00 na placu jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 4 w Białymstoku odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej z okazji Narodowego Święta Flagi. Uczestniczyli w niej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Leszek Suski jak również przedstawiciele jednostek PSP naszego regionu oraz strażacy pełniący służbę tego dnia w tej jednostce. Tego dnia o godz. 11.00, a więc w chwili rozpoczęcia białostockiej uroczystości,  została w sposób uroczysty podniesiona flaga państwowa we wszystkich 542 jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce. W ten szczególny sposób Państwowa Straż Pożarna uczciła to patriotyczne święto wszystkich Polaków.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto obchodzone w Polsce od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które wielokrotnie na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.