image_pdfimage_print

1 maja 2017 około godziny 1:00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego (zgłoszenie wpłynęło drogą radiowa od zastępu z JRG Hajnówka wracającego z wypadku samochodu osobowego w Klejnikach) w Zbuczu. Budynek drewniano-murowany objęty był cały ogniem.

Do zdarzenia zadysponowano dodatkowo zastęp z JRG Hajnówka, OSP Czyże oraz OSP Hołody (spoza powiatu hajnowskiego). Z relacji świadków oraz sąsiadów wynikało, że budynek jest nie zamieszkały i nikogo nie ma w środku. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody w natarciu na palący się dom. Wprowadzono rotę gaśniczą do wnętrza budynku w celu sprawdzenia czy faktycznie nikt nie został w środku. Na zewnątrz wyniesiono butle gazową propan-butan.

W działaniach udział brały: 5 zastępy ratowniczo – gaśnicze – łącznie 24 strażaków z JRG Hajnówka oraz OSP Czyże oraz OSP Hołody (spoza powiatu hajnowskiego), Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Ratunkowe.

Opracowanie: st. sekc. Michał Smyk, KP PSP Hajnówka

Zdjęcia: mł. asp. Rafał Szymaniuk, KP PSP Hajnówka