image_pdfimage_print

20 stycznia 2017 r. o godzinie 18.30 sokólscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze tartaku w miejscowości Skindzierz, gm. Korycin. Do zdarzenia zadysponowano 5 zastępów z najbliższych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Sokółce oraz samochód SLRR z Oficerem Operacyjnym Powiatu. Pierwsza informacja o pożarze wpłynęła na telefon mobilny właściciela zakładu z centrali sygnalizacji pożaru po zadziałaniu czujki dymu. W trakcie sprawdzania przez pracowników przyczyny alarmu pożarowego stwierdzono zadymienie w części socjalnej budynku produkcyjnego, w związku z powyższym rozpoczęto ewakuację hali produkcyjnej, odłączono prąd oraz podjęto działania gaśnicze przy użyciu gaśnic proszkowych.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów OSP stwierdzono, że w budynku produkcyjnym tartaku w części socjalnej znajdującej się na poddaszu obiektu panuje duże zadymienie. Działania straży polegały na wprowadzeniu roty w aparatach ODO w celu lokalizacji źródła pożaru. W trakcie rozpoznania ustalono, że pożar rozwija się w nieużytkowanej części poddasza nad halą produkcyjną – podano jeden prąd wody w natarciu na miejsce zdarzenia. Jednocześnie kolejne przybyłe jednostki OSP po wejściu na dach i wykonaniu otworów w pokryciu dachowym przy użyciu pił tarczowych podały kolejne dwa prądy wody w natarciu na poddasze obiektu. Dalsze działania polegały na prowadzeniu prac rozbiórkowych oraz dogaszaniu pozostałości usuwanej izolacji cieplnej. Miejsce pożaru oddymiono oraz sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej.

W działaniach udział brało 7 zastępów straży (JRG Sokółka, OSP Korycin, Dryga, Suchowola), Pogotowie Energetyczne, Policja.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka,

Zdjęcia: st. kpt. Mariusz Miszkin, KP PSP Sokółka.