image_pdfimage_print

17 stycznia 2017 r. w placówkach oświatowych na terenie gminy Radziłów rozpoczęła się kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność”, której celem jest zmniejszenie ofiar śmiertelnych w mieszkaniach i domach w sezonie grzewczym 2016/2017. Uroczystej inauguracji kampanii na terenie gminy dokonał zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie kpt. Arkadiusz Lichota wraz z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie.

Ogółem w dniach 17 – 19 stycznia 2017 r. na terenie gminy Radziłów przeprowadzono 5 spotkań w formie pogadanek na temat zagrożeń pożarowych, toksycznego działania tlenku węgla, zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym z wykorzystaniem fantomu oraz prezentacji sprzętu ratowniczego będącego na wyposażeniu jednostek straży pożarnej.

Spotkania ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej i druhami Ochotniczych Straży Pożarnych z Klimaszewnicy i Radziłowa były doskonałą okazją do przekazania uczniom i kadrze pedagogicznej w jaki sposób skutecznie zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla oraz jak przeciwdziałać pożarom w budynkach mieszkalnych i domach.

W spotkaniach edukacyjnych w szkołach podstawowych w Klimaszewnicy, Kramarzewie, Radziłowie i Słuczu oraz w gimnazjum wzięło udział 485 uczniów, 31 nauczycieli i 10 osób obsługi.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że spot filmowy gimnazjalistek z Radziłowa „ To nie musi się zdarzyć” zajął III miejsce w ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji konkursie na najlepszy spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla w ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność”.

Opracowanie: kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia:  kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie i jednostka OSP w Radziłowie