image_pdfimage_print

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i nowocześniejszych czujników (czujek, detektorów), które mają za zadanie ochronić Twoje zdrowie i życie. W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla oraz gazu. Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu. Autonomiczna czujka dymu jest urządzeniem do wykrywania w pomieszczeniach nawet niewielkiego zadymienia. Szczególne znaczenie ma to w mieszkaniach oraz domach. Po wykryciu dymu przez czujkę aktywuje się ona wydając bardzo głośny dźwięk. Jest on w stanie zaalarmować domowników również w porze nocnej gdy śpią. Czujka nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania gdyż jest wyposażona we własny akumulator (lub wymienną baterię).

Pamiętajmy że:
1. Czujki nie zapobiegają pożarom ale jedynie alarmują o tego typu zjawiskach;
2. Działanie czujki powinno zostać przetestowane w miejscu jej montażu oraz okresowo sprawdzane;
3. Należy zapoznać domowników z sygnałem alarmowym i zasadami postępowania w razie włączenia czujki;
4. Nie należy demontować czujek czy też usuwać z nich zasilania nawet w sytuacji częstych fałszywych alarmów. W tej sytuacji należy rozważyć zmianę lokalizacji czujki lub eliminację przyczyny alarmów.
5. Czujek należy używać przestrzegając bezwzględnie instrukcji obsługi.

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować ją w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca się montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogą pojawić się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzają przepływ powietrza), łazience (ze względu na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki). Pamiętaj też o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii.

Czujka dymu może zostać uruchomiona w wyniku powstania pożaru lub przypadkowego zadymienia. W razie zadziałania czujki sprawdź co jest powodem alarmu. Jeśli jest to zdarzenie mogące wywołać pożar to:
1. Zaalarmuj wszystkich domowników. Powinni opuścić zagrożone mieszkanie lub dom.
2. Zaalarmuj telefonicznie straż pożarną (numer tel. 998) i podaj: swoje dane i numer telefonu z którego dzwonisz; adres i nazwę miejsca gdzie doszło do pożaru; co się pali, na którym piętrze; czy są osoby poszkodowane lub występuje bezpośrednie zagrożenie dla ludzi (np. pozostali w palących się pomieszczeniach; Nie odkładaj słuchawki dopóki dyżurny strażak nie potwierdzi że przyjął zgłoszenie.
3. Jeśli pożar jest nieduży i posiadasz podręczny sprzęt gaśniczy (np. gaśnicę) podejmij próbę zgaszenia ognia jeśli to nie stwarza zagrożenia dla ciebie i innych osób.

W sytuacji gdy jest to przypadkowe zadymienie i alarm jest fałszywy, należy przewietrzyć pomieszczenie w celu szybkiego usunięcia dymu. NIE WOLNO DEMONTOWAĆ CZUJKI lub usuwać z nich źródła zasilania, ale trzeba usunąć przyczynę alarmu czyli dym.

Czy posiadasz już czujkę dymu?

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcą”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić…, a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

Przed czym chroni czujka gazu?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotłowni lub łazience, znajduje się instalacja gazowa, zastanów się nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie się w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.