image_pdfimage_print

9 stycznia 2017 o godzinie 10:48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Zambrowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej w zakładzie utylizacji odpadów pochodzenia zwierzęcego w miejscowości Górskie Ponikły- Stok. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano halę z płyty warstwowej całą objętą pożarem w związku z czym w pierwszej kolejności przystąpiono do obrony przyległych budynków.
W trakcie rozpoznania KDR uzyskał informacje, że wewnątrz płonącej hali znajdują się butle z gazami technicznymi min. z acetylenem. Po zlokalizowaniu butli przystąpiono do ich schładzania za pomocą stałych stanowisk gaśniczych. W związku z tym że nikt z pracowników nie był w stanie określić która butla zawiera acetylen wszystkie traktowano jako potencjalne zagrożenie. Po schłodzeniu butli do temperatury około 10 st. C i kilkukrotnym sprawdzeniu temperatury płaszcza przystąpiono do ich ewakuacji z hali. Butle zabezpieczono w metalowym pojemniku i zalano wodą.

W związku z tym, że hala z płyty warstwowej uległa znacznemu zniszczeniu na miejsce wezwany został Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zambrowie.
W wyniku działań gaśniczych udało się uratować wszystkie przyległe budynki zakładu które były bezpośrednio zagrożone pożarem. Na miejscu zdarzenia pracowało 18 zastępów w tym min. z powiatów białostockiego, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego oraz Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie, Starosta zambrowski, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Opracował: kpt. Łukasz Chankowski, KP PSP Zambrów

Zdjęcia: kpt. Artur Bernaziuk, KW PSP w Białymstoku