image_pdfimage_print

9 stycznia 2017 r. o godzinie 00:43 straż pożarna otrzymała zgłoszenie od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji o pożarze ciągnika siodłowego z naczepą przewożącą drób na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego z Piłsudskiego w Grajewie.

Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował na miejsce zdarzenia siły i środki w ilości 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie, łącznie 10 strażaków. Bezpośrednio po zakończeniu procesu dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej powiadomiono o zdarzeniu lekarza weterynarii z prośbą o jak najszybsze przybycie na miejsce i wsparcie działań ratowniczych pod katem oceny stanu zdrowia przewożonego drobiu i ewentualnego zaopatrzenia rannych ptaków.

Z chwilą dojazdu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że naczepa ciągnika siodłowego zaczęła się palić na ulicy Wojska Polskiego, z której po nieudanej próbie gaszenia przy użyciu gaśnic proszkowych przez policję i kierowcę zjechała w ulicę Piłsudskiego.

Działania strażaków polegały na podaniu prądów piany ciężkiej i wody na ognisko pożaru oraz w obronie składu ciężarowego. Po ugaszeniu pożaru ustalono, że część z 950 indyków przewożonych do zakładów mięsnych padła a część została rannych. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz weterynarii dokonał oględzin ptaków i wydał kierowcy pojazdu wskazówki odnośnie dalszego postępowania z przewożonym drobiem. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji gaśniczej uratowano ponad 900 indyków oraz ciągnik siodłowy i naczepę o szacunkowej wartości 200 tys. zł.

Opracowanie: kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: kpt. Arkadiusz Lichota, st. asp. Maciej Cybula, KP PSP w Grajewie