image_pdfimage_print

5 stycznia 2017 r. o godzinie 13:33 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Bukowo Duże gm. Wąsosz. Ze wstępnych informacji wynikało, że w chwili wybuchu pożaru w domu nikogo nie było.

Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do pożaru 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Ławska, Żeber i Wąsosza w sile 4 zastępów. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej paliły się pomieszczenia na parterze budynku a z pomieszczeń na poddaszu wydobywał się dym. Z uwagi na rozmiary i charakter zdarzenia do pożaru zadysponowano dodatkowo jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Radziłowa i Szczuczyna.

Pierwsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na podawaniu środków gaśniczych w natarciu w celu jak najszybszego ugaszenia pożaru i dotarcia do ewentualnych ukrytych ognisk pożaru. Po stłumieniu ognia przy użyciu wentylatora oddymiono wszystkie pomieszczenia budynku i przystąpiono do rozbiórki spalonych i uszkodzonych elementów wyposażenia domu. Przy użyciu piły do cięcia wielowarstwowego i podręcznego sprzętu burzącego wykonano otwory w drewnianej podłodze na poddaszu budynku, przez które wprowadzono prądy gaśnicze wody w celu całkowitego ugaszenia pożaru. Ze względu na trudne warunki panujące w pomieszczeniach objętych pożarem i niską temperaturę otoczenia następowała sukcesywna podmiana ratowników pracujących w aparatach ochrony dróg oddechowych. W trwających ponad 3 godziny działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało 30 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie