image_pdfimage_print

2 stycznia 2017 r. około godziny 11.00 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 676 w okolicach Sokołdy, gm. Supraśl. Na bardzo śliskim odcinku drogi zderzyły się dwa samochody osobowe: VW i Audi. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG Nr 2 KM PSP w Białymstoku oraz zastęp z OSP w KSRG Supraśl i OSP Sokołda.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że samochodami podróżowało łącznie pięć osób, w tym 2-letnie dziecko. Wszystkie osoby przebywały na zewnątrz pojazdów oprócz kierującego Audi, który był uwięziony w pojeździe zgniecionymi elementami deski rozdzielczej.

W pierwszej kolejności działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy wszystkim uczestnikom wypadku. Poszkodowanym ustabilizowano odcinki szyjne kręgosłupa poprzez założenie kołnierzy i wdrożono wsparcie psychiczne zapewniając również komfort cieplny. Równocześnie przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonano dostęp i ewakuowano poszkodowanego z auta, przekazując go będącemu już na miejscu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Czynności zmierzające do wykonania dostępu polegały między innymi na: odcięciu dachu, odciągnięciu kolumny kierownicy (za pomocą łańcuchów i rozpieracza ramieniowego) oraz przesunięciu uszkodzonej część deski rozdzielczej rozpieraczem kolumnowym. Przez cały czas trwania działań ruch na drodze był całkowicie wstrzymany, objazdami kierowała Policja. W działaniach ratowniczych trwających 3 godziny uczestniczyło 5 zastępów JOP (19 strażaków).

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcie: dh Krystian Bykowski, OSP Supraśl