image_pdfimage_print

3 stycznia 2017 r. o godzinie 9:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o zadymieniu klatki schodowej w budynku wielorodzinnym przy ulicy Kopernika w Grajewie. Z otrzymanej informacji wynikało, że jedno z mieszkań jest zamknięte, a w pozostałych, które były otwarte nie ma lokatorów. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do zdarzenia 3 samochody ratowniczo – gaśnicze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz powiadomił o zdarzeniu policję i pogotowie ratunkowe.

Po przybyciu pod wskazany adres jednostek ochrony przeciwpożarowej ustalono, że z mieszkania na I piętrze wydobywa się dym. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do mieszkania i podali prąd wody z urządzenia szybkiego natarcia na palącą się drewnianą podłogę w pobliżu pieca centralnego ogrzewania. Jednocześnie dokładnie przeszukano wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, w których nikogo nie znaleziono. Po stłumieniu ognia, przy użyciu pilarki do betonu i stali wycięto metalowy piec i przystąpiono do gaszenia podłogi w mieszkaniu, w którym powstał pożar i sufitu w mieszkaniu znajdującym się na niższej kondygnacji.

Dalsze działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone z wykorzystaniem kamery termowizyjnej i piły do cięcia wielowarstwowego polegały na wycięciu części drewnianej podłogi w celu dotarcia do ukrytych ognisk i całkowitego ugaszenia pożaru. Po zakończeniu działań gaśniczych wszystkie lokale mieszkalne, lokal usługowy i mieszkanie w budynku sąsiednim przewietrzono oraz sprawdzono poziom stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu. Detektor wielogazowy GasAlertMicro 5 nie wykazał odchyleń od normy.

Strażak kierujący działaniem ratowniczym nawiązał ścisłą współpracę na miejscu zdarzenia z władzami miasta, pracownikami Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych oraz inspektorem nadzoru budowlanego. Po wykonaniu dokładnych oględzin inspektor nadzoru budowlanego zakazał dalszego użytkowania 2 mieszkań i lokalu usługowego do czasu wykonania remontu.

Straty powstałe w wyniku pożaru wyniosły 50 tys. zł., natomiast wartość uratowanego mienia oszacowano na kwotę 1,5 mln. zł.

Opracowanie: kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: kpt. Arkadiusz Lichota, st. ogn. Andrzej Duzikowski, KP PSP w Grajewie