image_pdfimage_print

2 stycznia 2017r. o godzinie 7:05 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku restauracji w miejscowości Zabiele Zakaleń. Do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy z JRG Kolno, GBA 2,5/24, GCBA 6/32 , SHD23 w sile 6 ratowników oraz jednostki OSP Zabiele, Lachowo, Turośl oraz Mały Płock wszystkie będące w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z budynku wydobywają się gęste kłęby dymu, które w znacznym stopniu ograniczają widoczność, a z okna na parterze przy drzwiach wejściowych do restauracji widoczny jest ogień. Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu dopływu prądu do budynku, podaniu jednego prądu wody do wnętrza obiektu przez okno, a drugiego prądu przez drzwi wejściowe oraz ustaleniu czy w środku nie znajdują się żadne osoby. Po stłumieniu ognia na parterze budynku jedna rota zabezpieczona w sprzęt ochrony dróg oddechowych udała się na piętro budynku (poddasze użytkowe) w celu lokalizacji i ugaszenia pożaru, który przedostał się przez drewnianą konstrukcję stropu. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę brak było możliwości dojścia do źródła ognia na poddaszu. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo przejścia ognia na pozostałą konstrukcję więźby dachowej podjęto decyzję o zdemontowaniu części pokrycia dachowego w celu dotarcia do jego źródła. Działania gaśnicze prowadzone były równolegle w dwóch miejscach. Jedne wewnątrz pomieszczenia restauracyjnego (parter) i na piętrze budynku, gdzie przy pomocy pił do drewna wycinano deski z sufitu w celu dotarcia do przestrzeni międzystropowej (drewnianej wypełnionej wełną mineralną), gdzie znajdowały się zarzewia ognia. Drugie na więźbie dachowej budynku – systematyczne usuwanie pokrycia i przelewanie prądem wody pojedynczych źródeł ognia. Dzięki temu nie dopuszczono do dalszego rozprzestrzenieni się pożaru na pozostałą część budynku. W celu oddymienia obiektu użyto wentylatorów oddymiających. Ze względu na trudności z lokalizacją pożaru z Komendy Miejskiej PSP w Łomży dostarczona została kamera termowizyjna. Przy jej wykorzystaniu określono dokładnie miejsca potencjalnego źródła ognia w przestrzeni między stropowej oraz podsufitce na poddaszu budynku. Dodatkowo dokonano sprawdzenia wszystkich pozostałych pomieszczeń nie objętych pożarem – kamera nie wykazała wskazań.

Przyczyny i okoliczności pożaru badane są przez funkcjonariuszy kolneńskiej Komendy Policji oraz biegłego sądowego zakresu ustalania przyczyn powstania pożaru, który przybył na miejsce zdarzenia. W działaniach łącznie uczestniczyło 14 zastępów PSP, OSP oraz 51 ratowników. Łączny czas akcji ratowniczo-gaśniczej wyniósł 6 godzin. Na miejsce pożaru przybyli: komendant powiatowy PSP w Kolnie mł. bryg. Lech Kowalczyk, grupa operacyjna podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Sielawa.

Zdjęcia: bryg. Paweł Pupek, KP PSP Kolno.