image_pdfimage_print

31 grudnia 2016 r. o godzinie 21:28 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Dołęgi gm. Szczuczyn. W oparciu o uzyskane informacje do zdarzenia zadysponowano w pierwszym rzucie zastęp GCBA 8/50 z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna, Wąsosza i Boczek-Świdrowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że pali się murowana stodoła kryta blachą i zagrożone są sąsiednie budynki usytuowane w odległości około 4 metrów od płonącego obiektu, tj.  stodoło-obora murowana, w której znajdowało się 12 sztuk bydła, płody rolne i maszyny rolnicze oraz budynek gospodarczy, w którym znajdowało się 5 sztuk bydła oraz drobny sprzęt gospodarczy.

Z uwagi na charakter i rozmiary zdarzenia (powierzchnia 176 m² i kubatura 1056 m³) oraz realne rozprzestrzenienie się ognia na sąsiednie budynki, do zdarzenia zadysponowano siły i środki drugiego rzutu w składzie: SLOp z grupą operacyjną z KP PSP w Grajewie, OSP Białaszewo i OSP Niedźwiadna.

Działania ratowniczo-gaśnicze polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się stodołę wypełnioną w połowie drewnem opałowym i słomą oraz w połowie materiałami budowlanymi, a kolejne 2 prądy wody podano w obronie zagrożonych budynków sąsiednich. W wyniku podjętych działań pożar zlokalizowano i ugaszono.

Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na 85 tys. zł., natomiast wartość uratowanego mienie wyceniono na 300 tys. zł.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych, które trwały prawie 3 godziny uczestniczyło 7 samochodów pożarniczych i 22 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie