image_pdfimage_print

18 grudnia 2016 r. kilka minut przed godziną 23.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie wpłynęła informacja o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Rupin gm. Kolno. Z informacji uzyskanej od osoby zgłaszającej wynikało, że w budynku znajdują się dwie osoby, mężczyzna oraz dziecko. Na miejsce pożaru skierowano 2 zastępy ratowniczo-gaśnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kolnie oraz po 1 zastępie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonem i Lachowie. W momencie przybycia jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia, budynek mieszkalny był całkowicie objęty pożarem. Na miejscu zdarzenia ustalono, że z domu poprzez wybite okno przez swojego ojca został ewakuowany 5 letni chłopiec, natomiast mężczyzna w wieku 69 lat nadal przebywa w płonącym budynku.

Ze względu na panujące warunki pożarowe, które uniemożliwiły wprowadzenie ratowników do wnętrza budynku, działania gaśnicze prowadzone były przez otwory okienne. Po ugaszeniu pożaru, wprowadzono ratowników zabezpieczonych w aparaty ochrony dróg oddechowych, którzy w trakcie przeszukiwania pomieszczeń odnaleźli zwłoki mężczyzny.
W międzyczasie przybyły na miejsce zdarzenia zespół PRM-u, po przebadaniu dziecka zadecydował o przewiezieniu go do szpitala.

W działaniach udział wzięło 19 strażaków i 7 zastępów PSP oraz OSP.

Przyczyny i okoliczności pożaru wyjaśniają policjanci kolneńskiej Komendy Policji.

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Sielawa