image_pdfimage_print

13 grudnia 2016 r., o godzinie 9:38 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w bloku na czwartym piętrze przy ulicy Szarych Szeregów w Białymstoku. 1414

W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu jednostki ochrony przeciwpożarowej, z balkonu i okien na czwartym piętrze wydobywały się płomienie i gęsty dym, który był widoczny również od strony klatki schodowej. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że właścicielka mieszkania przed przybyciem straży pożarnej samodzielnie ewakuowała się na klatkę schodową. Została jej udzielona pomoc w zakresie zabezpieczenia termicznego przed wychłodzeniem i wsparcia psychicznego przez trzech mężczyzn prowadzących prace porządkowe na ulicy. Osoby te również uzyskały informację, że w mieszkaniu nikt więcej nie przebywa.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu prądu gaśniczego wody po klatce schodowej w natarciu na mieszkanie objęte pożarem, ratownicy byli zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego. Równocześnie podano drugi prąd wody na palącą się elewację i balkon z drabiny mechanicznej. Do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego kobieta przebywała pod opieką ratownika PSP. Na polecenie dowódcy akcji, przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze Policji przeprowadzili ewakuację lokatorów z mieszkań poniżej miejsca pożaru, wyprowadzając z budynku dodatkowo 5 osób. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania tlących się elementów wyposażenia lokalu. Następnie sprawdzono poddasze i sąsiadujące mieszkania oraz elewację od strony balkonu przy pomocy kamery termowizyjnej. W działaniach udział brało 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (19 ratowników) oraz służby współdziałające.

Opracowanie: mł. bryg. Marek Goroszewski, JRG Nr 3 KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: mł. ogn. Chodnicki Łukasz, JRG Nr 3 KM PSP w Białymstoku