Wyciek substancji chemicznej w Jeżewie Nowym na trasie S8

14 września 2016 r. około godziny 20.00 na trasie S8 w miejscowości Jeżewo Nowe doszło do wycieku substancji chemicznej. Do zdarzenia zostały zadysponowane min. zastępy specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego. Na miejscu zdarzenia zastano samochód ciężarowy Scania z naczepą stojący na pasie technicznym drogi. Kierowca przebywał na zewnątrz samochodu, nie posiadał obrażeń i poinformował o wycieku przewożonej substancji. Po rozpoznaniu okazało się, że jest to „Butyldiglikol”- Eter Butylowy Glikolu Dietylenowego.

 

Działania strażaków polegały na wyznaczeniu stumetrowej strefy niebezpiecznej, zamknięciu ruchu samochodów w obu kierunkach i ewakuowaniu poza strefę trzech kierowców samochodów ciężarowych. Odłączono akumulatory w samochodzie Scania i rozwinięto linię wężową w celu zabezpieczenia gaśniczego. Po przybyciu zastępów grupy chemicznej na podstawie listu przewozowego i rozmowy z kierowcą zweryfikowano ilość i rodzaj przewożonych substancji. Ładunek samochodu stanowiły następujące substancje: Octan Etylu w ilości około 3 ton, Butyldiglikol w ilości około 3,5 tony., Metoksypropanol w ilości około 4,5 tony. Następnie wprowadzono dwóch ratowników w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu pomiaru strefy i lokalizacji wycieku. Ustalono przy pomocy urządzeń pomiarowych brak strefy wybuchowej. Źródłem wycieku była metalowa beczka 190 kg, która była wgnieciona w górnej części i rozszczelniona w okolicy kołnierza i obejmy dociskowej. Plamę substancji na powierzchni metra kwadratowego posypano sorbentem. Beczkę uszczelniono za pomocą pasty uszczelniającej a następnie obwinięto folią. Sprawdzono pozostały ładunek nie stwierdzając rozszczelnień, substancje przewożono w beczkach 190 kg i 1000-litrowych pojemnikach z polipropylenu. Podczas działań współpracowano z Policją i Wojewódzką Inspekcją Ochrony Środowiska.

W działaniach udział brało 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej – łącznie 29 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Marek Goroszewski, KM PSP w Białymstoku