image_pdfimage_print

14 września 2016 roku po godzinie 16 sokólscy strażacy otrzymali zgłoszenie o potrąceniu dziecka przez pociąg na przejeździe kolejowy pomiędzy miejscowościami Nierośno i Łozowo, gmina Dąbrowa Białostocka.

 

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz zespołu ZRM stwierdzono, że na niestrzeżonym przejeździe kolejowym z drogą dojazdową do posesji, pociąg osobowy (szynobus) potrącił 2 rowerzystów – dzieci. Szynobus relacji Sokółka – Suwałki stał w odległości około 400 m od przejazdu kolejowego. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz ZRM stwierdził zgon chłopców w wieku 12 i 14 lat.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ogrodzeniu terenu działań oraz sprawdzeniu czy wśród podróżujących pociągiem nie ma osób poszkodowanych. Ustalono, że szynobusem podróżowało ok 40 osób – brak osób poszkodowanych. Z chwilą podstawienia przez PKP autobusów zastępczych na sąsiedni przejazd kolejowy – działania straży polegały na pomocy pasażerom w przejściu po nasypie. Dalsze działania polegały na oświetleniu terenu akcji na czas porowadzenia czynności dochodzeniowo – śledczych. Okoliczności tego tragicznego wypadku wyjaśniają pod nadzorem prokuratura policjanci z KPP w Sokółce.

W działaniach udział brały 3 zastępy straży (Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, OSP KSRG Reszkowce).

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP w Sokółce