image_pdfimage_print

2 września 2016 r. o godzinie 10:12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku wpłynęła informacja o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Młynowej 76 w Białymstoku. Z informacji uzyskanej od mieszkańców bloku wynikało, że w budynku na pierwszym piętrze pali się wersalka, wewnątrz prawdopodobnie nie ma osób.

 

Działania pierwszego zastępu polegały na wprowadzeniu do mieszkania roty gaśniczej w sprzęcie OUO i ugaszeniu pożaru pokoju prądem wody. Kolejne roty prowadziły poszukiwania osób w strefie zadymionej – w pozostałych pomieszczeniach nikogo nie odnaleziono. W sąsiednim mieszkaniu przebywał poszkodowany 23 – letni mężczyzna, który sam ewakuował się z płonącego pokoju. Udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na zaopatrzeniu oparzeń górnych dróg oddechowych i lewego przedramienia. Poszkodowanego przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego, z informacją o jego ciężkiej chorobie przewlekłej wymagającej wspomagania przez aparaturę, do której mężczyzna był podłączony w trakcie zaistnienia pożaru.

Ze względu na zadymienie panujące na klatce schodowej ogłoszono komunikat słowny nakazujący pozostanie osób w mieszkaniach i uszczelnienie drzwi. Oddymiano klatkę schodową z użyciem wentylatora osiowego. Pogorzelisko skontrolowano przy użyciu kamery termowizyjnej, spalone meble usunięto na zewnątrz budynku. Po oddymieniu klatki schodowej sprawdzono wszystkie lokale, nikt z mieszkańców obecnych w budynku nie zgłaszał dolegliwości w związku z zadymieniem.

Dzięki przeprowadzonej szybko i sprawnie akcji udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałe pomieszczenia. W akcji udział brało 6 zastępów i 19 strażaków. Straty wstępnie oszacowano na 15 tys. zł, natomiast wartość mienia uratowanego to 50 tyś. zł.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Zdanowicz, JRG 4 KM PSP Białystok